close
تبلیغات در اینترنت
10 مهارت نهفته در ارتباطات موثر بهترین رهبران
loading...

dqp

وجه مشترک رهبران بزرگ چیست؟ تحقیقات نشان داده است که رهبران بیش از 75 درصد از وقت خود را صرف برقراری ارتباط می کنند، اما رهبران برگزیده از مهارت های ارتباطی منحصر به فردی به عنوان بخشی از شیوه ی رهبری شخصی خود برخوردار هستند و همه ی آنها بر اهمیت مهارت های ارتباطی تکیه دارند. ارتباط ضعیف با سازمان و دیگر شرکت ها می تواند متحمل هزینه های سنگین باشد.مهارت های ارتباطی ضعیف سازمانی می تواند خسارت های عظیم 9.3 میلیارد دلاری برای شرکت های بزرگ و 26 هزار دلار به ازای هر کارمند را در بر داشته باشد. در این…

10 مهارت نهفته در ارتباطات موثر بهترین رهبران

نویسنده وبلاگ بازدید : 12 پنجشنبه 21 آبان 1394 زمان : 17:20 نظرات ()

وجه مشترک رهبران بزرگ چیست؟ تحقیقات نشان داده است که رهبران بیش از 75 درصد از وقت خود را صرف برقراری ارتباط می کنند، اما رهبران برگزیده از مهارت های ارتباطی منحصر به فردی به عنوان بخشی از شیوه ی رهبری شخصی خود برخوردار هستند و همه ی آنها بر اهمیت مهارت های ارتباطی تکیه دارند.

ارتباط ضعیف با سازمان و دیگر شرکت ها می تواند متحمل هزینه های سنگین باشد.مهارت های ارتباطی ضعیف سازمانی می تواند خسارت های عظیم 9.3 میلیارد دلاری برای شرکت های بزرگ و 26 هزار دلار به ازای هر کارمند را در بر داشته باشد. در این میان، سازمان ها در سراسر کشور هزینه های میلیاردی صرف آموزش رهبری می کنند که البته نتایج آنها برای یک دوره ی کوتاه مدت جوابگو خواهد بود. در این میان مطالعات نشان داده است که علی رقم این تلاش ها، نیمی از رهبران نا کارآمد متحمل هزینه 1 میلیون دلاری برای هر شرکت هستند.

اگر این آمار درست باشد، پس ارتباطات عنصر ضروری رهبری هستند. اما چه چیزی ارتباطات را دشوار می سازد؟ اسرار ارتباطی رهبران بزرگ دنیا چیست؟ شیوه های ارتباطی که آنها دائماً بکار می برند کدام است؟ پاسخ این سوالات در دو عنصر علم و هنر منعکس می شود. شیوه ی ارتباطی آنها همواره خود آگاه، انعطاف پذیر، سازگار، متعادل در هرج و مرج ها و با ثبات است. این افراد بخوبی آگاهند که پیش از ایجاد یک ارتباط موفق ابتدا باید مهارت مدیریت خود را بیاموزند.

در ادامه 10 مهارت ارتباط موثر مطرح می شوند که 5 مهارت اول به مدیریت فردی و 5 مهارت دوم به مدیریت روابط خواهد پرداخت.

1. باورهایی که منجر به مدل ذهنی مثبت می شوند را انتخاب می کنند

رهبراین موفق بخوبی می دانند که چطور انتخاب هایشان بر تجربه ی احساسی خود از جهان و وضعیت روانی شان تاثیر می گذارد. اگر باور گناهکار بودن را انتخاب کنند احساس درماندگی بر آنها غلبه می کند ومتقابلاً چنین حسی را به دیگران القا خواهند کرد. اگر باور کنند که فردی ناکارآمد و نا کافی هستند دچار احساس افسردگی شده و اعتماد به نفسشان در برابر دیگران تضعیف خواهد شد. پس با انتخاب مدل ذهنی مثبت ظرفیت ذهن را با اعتقادات مثبت نسبت به خود پر کرده و نتایج مثبت را ایجاد می کنند.

2. بر عقل و منطق تکیه می کنند

رهبران بزرگ از سطح عاطفی و احساس خود آگاهی دارند و محل احساسات در بدن خود بدرستی شناسایی می کنند. احساسات به طور پیچیده ای با احساسات فیزیولوژیکی در ارتباط است. زمانیکه آگاهی کافی از عواطف خود نداشته باشیم در واقع احساسات و بدن از هم جدا هستند که منجر به ایجاد سردرگمی و ناراحتی می شوند. اما رهبران بزرگ منشاء این ناراحتی را به خوبی تشخیص می دهند و به حل و فصل آن می پردازند. این افراد عمداً آگاهی شخصی را برای برقراری ارتباط موثر پرورش می دهند.

3. از نقد شدن باکی ندارند

رهبران بزرگ در ارتباط با دیگران خود را بسته نگه نمی دارند. آنها با ایجاد تعادل بین اعتماد به نفس و فروتنی خود را آسب پذیر جلوه می دهند. آسیب پذیری به نوبه ی خود ایمنی را به همراه دارد، چرا که سازمان برای بقا به خلاقیت ذاتی، انگیزه و سازماندهی نیاز دارد. مدیران ارشد هرگز خود را در یک پوسته پنهان نمی کنند و برای دریافت ایده های جدید و دیدگا های متفاوت آماده هستند.

4. هرگز دیگران را مقصر نمی دانند

رهبران بزرگ احساس مسئولیت را در خود پرورش می دهند. این افراد با شناختی از خود دارند تاثیر منفی دیگران بر خود را احمقانه می دانند. پس هیچ کس را به خاطر احساسی که نسبت به او دارد سرزنش نمی کنند. آنها آگاهانه تصمیم می گیرند که چطور احساس کنند و چطور واکنش نشان دهند. رهبران بزرگ با تمرین بر خود شناسی، دیگران را عامل تجارب منفی در گذشته نمی بینند.

5. افرادی با ثبات و متمرکز هستند

رهبران بزرگ با ثبات هستند، گویی یک درخت 300 ساله اند که با قویترین طوفان ها از ریشه کنده نخواهند شد. به عنوان یک شنونده هرگز برداشت های خود را از معنای حرف فرد مخاطب قطعی نمی دانند و در نتیجه واکنش سریع نشان نمی دهند. آنها بخوبی می دانند که با اینکار چه احساس بدی را به شخص مخاطب القاء می کنند. در عین حال در پوست خود راحت هستند و سعی نمی کنند با تایید طرف مقابل را خشنود سازند. اگر کسی از نیازهای شخصی خود سخن بگوید آن را تنها مختص وی نمی دانند. اگر یکی از اعضای تیم از انجام کار ابراز نارضایتی کند بلافاصله منفی برداشت نمی کنند؛ در عوض نیاز به کمک آن فرد را احساس می کنند. در واقع با ثبات شخصیتی اجازه می دهند آنچه را که افراد واقعاً احساس می کنند بدرستی درک کنند.

6. به مرزهای دیگران تجاوز نمی کنند

رهبران بزرگ به خوبی می دانند که چه زمانی پایان آنها و شروع دیگری است. در مورد بیان واضح نیازهای خود واهمه ای ندارند. در عین حال به مرز دیگران تجاوز نمی کنند و بیش تر از آنچه که باید از آنها انتظاری ندارند. این افراد بسیار متفاوت هستند و به دیدگاه دیگران و تنوع افکار احترام می گذارند.

7. به احساس پشت هر کلمه توجه می کنند

رهبران بزرگ پیش از آنکه به مضمون کلمات بپردازند به احساس پشت هر کلمه می اندیشند. شناسایی احساسی که در پس هر کلمه نهفته است به آنها کمک می کند تا سدهای میان ارتباطات را برداشته و موضوع اصلی را درک کنند.

8. کنجکاو هستند اما قضاوت نمی کنند

رهبران بزرگ در حالی که به احساس نهفته در هر کلمه گوش می کنند اما برای کشف همه ی احتمالات کنجکاوند. اگر از یکی از اعضای تیم رفتاری غیر منطقی، مسخره و یا واکنشی افراطی سر بزند به جای قضاوت او کنجکاوندعلت را کشف کنند. آنها بخوبی می دانند که قضاوت یکطرفه درهای یادگیری و کشف را خواهد بست. برای کشف حقیقت احساسات شخصی خود را کنار می گذارند و به موضوع متمرکز می شوند.

9. الگوها را مشاهده می کنند

رهبران بزرگ یک گوش برای شنیدن دیگران (محتوا) و یک گوش دیگر برای درک الگوی تعامل (روند) دارند. آنها همواره خود و دیگران را بررسی می کنند تا الگوی و تغییرات در الگوها را پیدا کنند. آنها از بیرون به هر موضوعی نگاه می کنند. با چنین دیگاه بیطرفانه ای قادر هستند شاخص های اولیه هر مساله ای را شناسایی کنند. سپس با کمک کنجکاوی فارغ از قضاوت منشاء مشکل را شناسایی کرده و آن را مدیریت می کنند.

10. امنیت و تعلق خاطر ایجاد می کنند

رهبراین بزرگ بخوبی آگاهند که بزرگترین وظیفه ی آنها ایجاد امنیت و تعلق خاطر در یک سازمان است. این امر منجر به ابراز خلاقیت ذاتی اعضای گروه، نوآوری، شور و اشتیاق و حرکت در مسیر اهداف سازمان است. آنها در انتقال این حس به کل مجموعه بسیار مهارت دارند و اعضای تیم را در زیر پر و بال خود پرورش می دهند. آنها از رفتارهایی که احساس امنیت و تعلق خاطر اعضا را مخدوش می کند دوری می کنند. رهبران بزرگ رفتارهایی مانند قلدری، ریاست و یا حتی پارتی بازی را مخرب می دانند.

منبع: Incلینک منبع و پست :10 مهارت نهفته در ارتباطات موثر بهترین رهبران
http://9sobh.ir/fa/news/30744/10-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D9%86%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D9%88%D8%AB%D8%B1-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%87%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%86
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 106
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 5
 • بازدید امروز : 54
 • باردید دیروز : 10
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 84
 • بازدید ماه : 220
 • بازدید سال : 220
 • بازدید کلی : 4,843